Zlatá tretra 2021: Zapletalová útočila na limit OH, Kučera piaty s kvalitným časom

Zlatá tretra 2021: Zapletalová útočila na limit OH, Kučera piaty s kvalitným časom

19. mája 2021

Ostrava 19.5.2021 (SAZ-Gabriel Bogdányi) Členka NŠC Emma Zapletalová začala svoj boj o olympijskú miestenku výborne. Na jubilejnom 60. ročníku Zlatej tretry v Ostrave (zlatý štatút World Athletics Continental Tour) nadviazala na výborné výkony z minulého leta a na 400 m prekážok skončila štvrtá. Jej čas 55,83 sekundy bol druhý najlepší v slovenskej histórii, keď za vlastným rekordom SR z minulého roka z augustových majstrovstiev Slovenska v Trnave zaostala zverenka Petra Žňavu o 64 a za limitom do Tokia dokonca iba o 43 stotín. Ďalšia členka NŠC v štartovom poli Daniela Ledecká finišovala siedma (59,33), ale zaostala za svojím sezónnym maximom zo sobotnej ligy v Košiciach (58,30).

“Na prvý štart v tejto disciplíne v sezóne je to super výkon. Teším sa, že som sa v premiérových pretekoch dostala pod 56 sekúnd,” usmievala sa po pretekoch vlaňajšia tabuľková svetová šestka Zapletalová. “V rozcvičke som bola trochu nervózna, ale krátko pred štartom zo mňa všetko opadlo. Asi som mala rešpekt z prvého štartu v mojej hlavnej disciplíne. Pocitovo sa mi bežalo dobre, ale urobila som viacero chýb, ktoré ma obrali o ešte lepší výkon. S trénerom teraz vieme, ako na tom som, čo ešte zlepšiť a na čo si dať nabudúce pozor.”

 


Foto archív Pavol Uhrín: Emma Zapletalová na ZT 2020 

Člen NŠC Martin Kučera nezačal olympijské leto zle: na 400 m prekážok skončil piaty a jeho výkon 50,47 sekundy je tretí najlepší v posledných štyroch rokoch. Zverenec Radoslava Ivana bol rýchlejší iba v semifinále na ME v auguste 2018 v Berlíne (50,30) a v 2. kole českej extraligy v júli 2018 v Ostrave (50,38). “Na úvod sezóny je to kvalitný čas, preto, myslím si, môžem byť spokojný. Škoda niekoľkých technických  chýb, ale boli to prvé preteky, tak s tým sa trochu dalo rátať. Som rád, že som dosiahol svoj najlepší výkon od berlínskeho európskeho semifinále,” podotkol bývalý víťaz Svetovej univerziády 2013 Kučera.

 


Foto archív Pavol Uhrín: Martin Kučera na ZT 2020 

Členka NŠC Gabriela Gajanová, žiaľ, ostravskú osemstovku nedokončila, juniorka Viktória Forster, tiež v podpore NŠC, ktorá sa do elitného behu na 200 m dostala na poslednú chvíľu, finišovala ôsma (24,34). Štafeta žien SR na 4 x 100 m v zložení Forster-NŠC, Kovačovicová, Baňovičová, Weigertová obsadila 4. priečku za 46,45 sekundy.

Slováci v národnom programe Zlatej tretry vyhrali štyri disciplíny – Monika Weigertová stovku za 11,67 (iba 0,03 s za osobnýmmaximom), Iveta Putalová sa otestovala na 800 m, no po rýchlom úvode (medzičas na 400 m 1:00,20) síce prvú priečku udržala, ale na konci jej už chýbali sily (2:06,64). “Druhá štvorstovka bola náročná, dosť mi fúkalo a klasika – chýba mi osemstovkársky záver,” podotkla Iveta Putalová. Člen NŠC Oliver Murcko vyhral hladkú (46,99) a Matej Baluch prekážkovú štvorstovku (51,26), pričom obaja splnili limity na ME do 23 rokov v Bergene.

Oliver Murcko mal v súboji o post slovenskej jednotky na 400 m so Šimonom Bujnom viac síl, tretí raz v kariére pokoril 47-sekundovú hranicu a po sobotnom splnení limitu na 200 m na „dvadsaťtrojkársky“ šampionát zabehol potrebný čas aj na štvorstovke. Zverenec Štefana Bielika časom 46,99 sekundy (sedem desatín za osobákom) o 4 stotinky predstihol Čecha Michala Desenského a o 11 stotín Šimona Bujnu.

„Na začiatok sezóny je to pekný výkon, no nič extra ani v dobrom a ani v zlom zmysle,“ komentoval 20-ročný Murcko svoju prvú individuálnu štvorstovku v letnej sezóne. „Prvých 200 metrov som bežal pomalšie ako ostatní, nerozbehol som sa veľmi rýchlo. Šimon Bujna mi utiekol a Desenský v dráhe za mnou ma dobehol. V poslednej zákrute som sa ich však oboch držal, vyviezol som sa a tým, že som začal trochu pomalšie, v závere mi zostalo ešte trochu šťavy na finiš. Môj záver bol celkom dobrý.“

Viac info a fakty pozri na stránke www.atletika.sk.  
 


Mohlo by vás zaujímať