Rozlúčka Jany Dukátovej, členky Národného športového centra

Rozlúčka Jany Dukátovej, členky Národného športového centra

27. septembra 2021

Lúči sa dvojnásobná majsterka sveta na divokej vode. Celý športový život zasvätila členstvu v Národnom športovom centre.

Bratislava 27.9.2021 (NŠC) - Dvakrát vyhrala svetový šampionát, pričom v roku 2010 sa stala historicky prvou majsterkou sveta v disciplíne canoe (C1). Štyrikrát svietilo jej meno na piedestály výsledkovej listiny na konci seriálu svetového pohára. Zúčastnila sa na dvoch olympijských hrách, v Londýne bola šiesta, v Riu de Janeiro štvrtá. Okrem toho je aj akademickou majsterkou sveta či trojnásobnou majsterkou Európy do 23 rokov... Jana Dukátová po domácich majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Čunove vo veku 38 rokov ukončila úspešnú športovú kariéru.

Začínala ako rýchlostná kanoistka, ale po tom, ako zavítala na otvorenie nového areálu s divokou vodou v Čunove, ihneď pochopila, kam speje jej športová kariéra. „Mňa divoká voda od prvého momentu šialene lákala.“

Dukátová sa od počiatku zamerala na precibrenú techniku, mala povesť azda technicky najlepšie vybavenej pretekárky na svete. K tomu pridala zdravú tvrdohlavosť a odhodlanie a bolo len otázkou času, kedy prídu prvé úspechy na veľkých podujatiach.

Jeden z najväčších v kariére uzrel svetlo sveta v roku 2006, keď slovenská reprezentantka získala zlatú medailu v K1 na majstrovstvách sveta v susednej Prahe. A ten, kto pozorne sleduje vodný slalom, vie, že konkurencia práve na svetovom šampionáte býva spravidla náročnejšia dokonca ako na olympijských hrách...

Dukátová brala z MS počas kariéry aj ďalšie štyri cenné kovy, zhodou okolností všetky mali strieborný lesk: 3 x K1, Seu d´Urgell 2009; K1, Tacen 2010; K1, Bratislava 2011; K1, Pau 2017. Na európskych šampionátoch získala štyri tituly, má aj šesť strieborných a päť bronzových medailí.

Prvé celkové prvenstvo vo Svetovom pohári dosiahla v roku 2009 a v nasledujúcich štyroch sezónach sa stalo iba raz, že Svetový pohár mal inú víťazku než Janu Dukátovú, ktorá triumfovala aj v rokoch 2010, 2011 a 2013. „Spätne si uvedomujem, že sa teším z toho, čo som dosiahla. Počas kariéry som sa nemala čas ani radovať. Teším sa, že som tri roky tomuto športu dominovala, že som bola svetová jednotka, že sme to posúvali do nových prvkov. Je to pekné zrekapitulovať si to teraz.“

Do historických análov sa navždy zapíše víťazstvo v novej kategórii C1 v slovinskom Tacene. Už nikto nikdy Jane Dukátovej nezoberie, že v roku 2010 sa stala vôbec prvou majsterkou sveta v disciplíne canoe.
Vrchol kariéry mohol prísť na olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro, avšak v roku 2016 chýbal k medaile kus športového šťastia. Naša pretekárka obsadila nepopulárne „zemiakové“ miesto. „Medaila mi ušla o jeden dotyk bránky. S odstupom času je to krásny výsledok, ale v tom momente padlo preň veľa sĺz,“ spomína s odstupom piatich rokov bratislavská rodáčka.

Aj tak patrí medzi najlepšie vodné slalomárky vo svojej ére, veď od svojich devätnástich rokoch až do materskej bola nepretržite vo svete v TOP TEN (15 sezón) a posledných osem rokov pred materskou v TOP 3.
Jana Dukátová prežila celú kariéru u nás v Národnom športovom centre, predtým fungujúcom aj pod názvami Centrum akademického športu či Národný inštitút športu. „Národné športové centrum je ako moja blízka rodina. Pracujú tam ľudia, ktorých poznám už 20 rokov, je to úžasné,“ hovorí s úsmevom sympatická športovkyňa.

Doplňme, že Dukátová je absolventkou Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Je partnerkou trénera a manažéra Róberta Orokockého, má s ním trojročnú dcéru Líviu. „Veľmi sa teším, že budem konečne žiť pokojný rodinný život. Všetci sme cestovali spolu, podriaďovali sme všetko športu. Dieťa išlo bokom, teraz si pôjdeme opiecť špekačku a nebudem myslieť na to, či ma to unaví. Niektoré veci nebudem musieť vôbec riešiť.“

Motto Jany Dukátovej
„Šport je krásnym príkladom toho, že kto chce niečo dosiahnuť, musí na tom dlhodobo tvrdo makať. Myslím si, že vo svojej podstate toto platí aj v bežnom živote a tie jednoduchšie cesty alebo rýchle úspechy sú len zdanlivé. Pokiaľ šport prináša radosť, dá sa s dobrým tímom okolo seba prekonať každá kríza. Aj v individuálnom športe je každý úspech úspechom celého tímu. Obklopte sa správnymi ľuďmi, verte si a choďte za svojím snom.“

 


 


Mohlo by vás zaujímať