Vynikajúci odborníci na Odbornej konferencii diagnostiky NŠC
Dňa 4. októbra 2024 sa v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu uskutočnila Odborná konferencia Národného športového centra, na ktorej sa zúčastnilo 67 hostí zo športových zväzov, klubov a univerzít. Podujatie ponúklo unikátnu príležitosť vypočuť si prednášky od 10 renomovaných lektorov, ktorí sa zamerali na aktuálne témy v oblasti športovej diagnostiky a tréningu pre individuálne i tímové športy.
Medzi prednášajúcimi bol aj tréner bronzového medailistu z Majstrovstiev Európy do 20 rokov v behu na 1500 m, Jan Kubeš, a odborník na neurovizuálnu diagnostiku, Michal Žingor. Prítomní mali možnosť získať cenné poznatky aj od kondičných trénerov Romana Švantnera a Jakuba Kalusa z futbalových klubov ŠK Slovan Bratislava a SK Slavia Praha. K tomu sa pridali odborné prezentácie analytikov NŠC, ako sú Milan Kováč, Leo Lendvorský, Tomáš Tolkunov, Richard Dúbravský a Sandra Pribilová.
Účastníci konferencie sa zúčastnili aj prehliadky priestorov diagnostiky NŠC, kde mali možnosť vidieť moderné laboratóriá a prístroje, s ktorými diagnostické centrum denne pracuje. Leo Lendvorský vyjadril nadšenie: „Som veľmi rád, že k nám prišli vynikajúci lektori z Česka aj Slovenska a ponúkli nám okienko do ich odbornej praxe. Verím, že podobné vzdelávacie aktivity majú veľký prísľub do budúcnosti.“
David Belošic, vedúci oddelenia vzdelávania, dodal: „V NŠC si uvedomujeme, že vzdelávanie v športe je veľmi dôležité, a preto ma teší, že konferencia prilákala toľko ľudí. Odbornosť prednášok bola na najvyššej úrovni a teším sa na ďalšie vzdelávacie aktivity.“
Workshop: USG diagnostika muskuloskeletu
Dňa 11. októbra 2024 sa v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu konal odborný workshop s názvom USG diagnostika muskuloskeletu, na ktorom sa zúčastnilo 53 fyzioterapeutov, trénerov a lekárov. Prednášky od MUDr. Vladimíra Neuschla, PhD., a MUDr. Pétra Bábela sa zamerali na praktické využitie sonografov na zlepšenie identifikácie zranení u športovcov.
Okrem teoretickej časti sa účastníci zapojili aj do praktického nácviku s použitím sonografov, pričom mohli experimentovať z pozície figuranta aj doktora. David Belošic opäť vyjadril spokojnosť: „Tento pilotný projekt v spolupráci s Medisim Academy a spoločnosťou Medirad zaujal a prilákal vysoký počet hostí. Spojenie teórie a praktických ukážok bolo pre účastníkov mimoriadne zaujímavé a určite v ňom budeme pokračovať.“
MUDr. Vladimír Neuschl, PhD., dodal: „Teší ma, že sme úspešne odštartovali pilotný projekt workshopu, ktorý je určený pre fyzioterapeutov a kondičných trénerov. Spolu s kolegom MUDr. Bábelom sme predstavili najnovšie techniky pri diagnostike pohybového aparátu. Ďakujem za profesionálnu organizáciu, a teším sa na ďalšie odborné podujatia.“
Odborné aktivity Národného športového centra tak potvrdili svoj význam a prínos v oblasti vzdelávania a zvyšovania odbornosti športových profesionálov na Slovensku.