Jana Dukátová sa teší na pokojný rodinný život

Jana Dukátová sa teší na pokojný rodinný život

26. septembra 2021

Čunovo 26.9.2021 (SOŠV)Zo Slovenska vybudovali vodnoslalomársku veľmoc, na každých pretekoch útočili na medailu. Čas je však neúprosný a nedá sa zastaviť. Každý príbeh sa raz musí skončiť. Zlatá generácia slovenského vodného slalomu sa lúči s kanálmi.

V sobotu sa počas majstrovstiev sveta vo vodnom slalome a zjazde v Čunove definitívne skončili súťažné príbehy držiteľov dokopy piatich zlatých olympijských medailí, jednej bronzovej, jedenástich titulov majstrov sveta a 23 titulov majstrov Európy. Diváci na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome a zjazde v Čunove boli svedkami rozlúčiek Petra a Pavla Hochschornerovcov, Eleny Kaliskej a Jany Dukátovej. S fanúšikmi sa rozlúčili aj Ladislav a Peter Škantárovci, ktorí však už niekoľko rokov nesúťažia.

Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome a členka Národného športového centra Jana Dukátová sa rozlúčila so športovou kariérou priamo súťažnou jazdou. V semifinále K1 žien obsadila konečnú 17. priečku. Po skončení semifinálového programu jej organizátori umožnili ešte jednu jazdu. V Čunove zažila posledné súťažné dotyky s vodou.

 

Foto SOŠV/Slovenská kanoistika: Rozlúčka Jany Dukátovej na MS vo vodnom slalome 2021

„Bolo to nádherné, veľmi emotívne. Tá emócia, ktorú som prežívala počas rozlúčkovej jazdy, bola silnejšia ako počas môjho akéhokoľvek odjazdeného finále. Nebol tam síce tlak a adrenalín, ale bola tam veľká radosť. Mohla som sa rozlúčiť s ľuďmi, ktorí stáli viac ako dve desaťročia pri mne, niektorí aj dlhšie. Teším sa, že som sa mohla rozlúčiť v Čunove, že prišli ľudia a bolo krásne počasie,“ hovorila žena, ktorá medzinárodnú kariéru v kajaku začala v roku 2002.

Počas kariéry nazbierala na vrcholných seniorských podujatiach 23 cenných kovov, sedem zlatých. Štyrikrát vyhrala hodnotenie Svetového pohára. Dvakrát štartovala na olympijských hrách, v Londýne 2012 bola šiesta, v Riu de Janeiro 2016 skončila tesne za pódiom štvrtá.

„Spätne si uvedomujem, čo som dosiahla. Mám z úspechov veľkú radosť. Počas kariéry som vlastne nemala ani čas radovať sa. Z víťazstva som sa tešila len jeden deň, potom som sa už sústredila na ďalšie preteky. Teším sa, že som tri roky tomuto športu dominovala, z každých pretekov nosila medailu. Bola som vtedy svetová jednotka, posúvala som svetový ženský vodný slalom dopredu a určovala jeho trend. Je to pekné zrekapitulovať si to teraz. Je za mnou veľa malých víťazstiev i prehier.“

Majsterka sveta v K1 žien 2006 a historicky prvá majsterka sveta v C1 žien z roku 2010 sa už teší na pokojný život po kariére. S partnerom Róbertom Orokockým vychovávajú trojročnú dcéru a teraz sa jej chce venovať ešte viac.
„Celá rodina sme všade cestovali spolu, všetko sme podriaďovali športu. Teraz si pôjdeme s dcérou opekať špekačky, nebudem myslieť na to, či ma nejaká činnosť s ňou unaví. Niektoré veci nebudem musieť vôbec riešiť. Mať dieťa je krásna vec a som rada, že dcéra sprevádzala aj časť mojej kariéry,“ priznala Jana Dukátová.
 Foto NŠC: Jana Dukátová s dcérkou Líviou

O ďalšej budúcnosti len začína uvažovať. Na dráhu trénerky by sa však nechcela vydať. „Plnila som si detský sen 25 rokov. Teraz som otvorená všetkým cestám. Rada by som zostala pri slovenskom športe. Skôr niekde v jeho zákulisí by som rada videla svoje miesto. Môj sen bol vždy pracovať aj na olympijskom výbore. Príležitostí je veľa, uvidíme, aké prídu. Je možné, že sa vydám svojou cestou. Veľmi rada by som si v najbližšej dobe spravila masérsky kurz. Uvidím, kam ma život zaženie a čo ma bude napĺňať,“ dodala.


Mohlo by vás zaujímať