Turistická výzva - Vykroč na vrchol. Slovenské hory sa stali svedkami mnohých úsmevov i žiadosti o ruku

Turistická výzva - Vykroč na vrchol. Slovenské hory sa stali svedkami mnohých úsmevov i žiadosti o ruku

18. septembra 2021

Bratislava 18.9.2021 (NŠC) - Výzvu „Vykroč na vrchol” mohli ľudia prijať kdekoľvek na Slovensku. Ich úlohou bolo v sobotu 11. septembra vystúpiť na akýkoľvek značený kopec a spraviť si fotografiu s rozcestníkom, na ktorom bol viditeľný názov kopca. Nezáležalo pritom ani na odkráčaných kilometroch, ani na dosiahnutom prevýšení. Dôležitá bola radosť z pohybu a čas strávený v spoločnosti rodiny a priateľov.
 
Na prvom ročníku sme boli svedkami i romantickej žiadosti o ruku. „Bola to čistá zhoda okolností. O výzve som sa dozvedel od brata, ktorý na horách strávi väčšinu svojho voľného času. S partnerkou ho obvykle trávime na bicykloch, ale tento rok sme sa odhodlali aj na prvotné túry a prespávanie v „divočine”, ktoré má svoje čaro. K turistike patria nezabudnuteľné zážitky a myslím si, že tento je jeden z nich. Predsa len, nebolo to zadarmo, na vrchol nie je nikdy ľahká cesta. To isté platí aj v živote. Preto som rád, že sme mohli byť súčasťou výzvy #vykrocnavrchol, ktorá nám poslúžila ako odpal do spoločného života. Ešte raz ďakujeme!” povedal pre web NŠC Martin, ktorý na 11. september 2021 určite nikdy nezabudne. Na Veľkom Kriváni a v nadmorskej výške 1 709 m.n.m. požiadal svoju partnerku o ruku. Aj o tom sú hory. O nezabudnuteľných chvíľach.

Kampaň s dosahom na viac ako 200-tisíc Slovákov

Do súťaže o športové hodinky Garmin Forerunner 55, bežecké čelenky či vecné ceny #beactive sa turisti mohli zapojiť tak, že fotografiu z vrcholu uverejnili na svojom profile na Facebooku alebo Instagrame. Spoločným označením kampane bol hashtag #vykrocnavrchol. Kampaň na sociálnych sieťach a v ďalšom online priestore zasiahla viac ako 200-tisíc ľudí. Jej súčasťou bola aj edukatívna webová stránka www.vykrocnavrchol.sk, na ktorej ľudia našli nielen zaujímavo podané pozitívne účinky chôdze na zdravie človeka, ale aj niekoľko rozhovorov s odborníkmi na tému stravy, pitného režimu počas turistiky, ako i dôvodov, prečo sa tejto aktivite venovať pravidelne.
 
„Výzva vznikla ako sprievodná akcia Európskeho týždňa športu, ktorého hlavnou myšlienkou je motivovať ľudí k pohybu a práve turistika je jedna z najzdravších foriem. Ukrýva v sebe množstvo benefitov pre zdravie človeka. Bolo krásne počasie a som rád, že sa zúčastnilo toľko ľudí,” priblížil  riaditeľ Národného športového centra Vladimír Baluška.
 
Prvý ročník turistickej výzvy „Vykroč na vrchol” hodnotí pozitívne a prezrádza, že turisti sa už teraz môžu tešiť na jej pokračovanie. „Čas investovaný do seba a svojho zdravia sa nám vždy vráti späť. Niekoľkonásobne,” dodal Baluška.

Vo výzve malo svoje aktívne zastúpenie aj ministerstvo školstva

Do výzvy sa aktívne zapojil aj štátny tajomník ministerstva školstva pre šport Ivan Husár, ktorý v sobotu zdolal Rysy, jeden z najpopulárnejších vyhliadkových štítov hlavného hrebeňa Vysokých Tatier. Spolu s ním v sebe dobrodruhov prebudili i zástupcovia Národného športového centra a viac ako 50 slovenských deaflympionikov. „Som veľmi milo prekvapený z toho, koľko ľudí sa v sobotu rozhodlo spraviť niečo pre svoje zdravie a pevne verím, že to pre nich nebola posledná turistika v živote a prechádzky v prírode sa stanú ich rutinoua bol by som veľmi rád, keby akcia Národného športového centra dostala tradíciu a o desať rokov bude o nej každý turista vedieť. Rovnako ako každý vie, že september je v Tatrách stabilne s modrou oblohou,” zhodnotil výzvu štátny tajomník Ivan Husár a zároveň dodal:„Prežil som aktívny deň v spoločnosti našich najúspešnejších sluchovo postihnutých športovcov. Verím, že sme na aktívne trávenie voľného času motivovali aj ďalších.”


Mohlo by vás zaujímať