Sľub do rúk prezidentky SR vložila členka NŠC Barbora Mokošová

Sľub do rúk prezidentky SR vložila členka NŠC Barbora Mokošová

14. júla 2021

Bratislava 14. 7. 2021 (TASR) - Športová gymnastika a členka NŠC Barbora Mokošová a parastrelec Radoslav Malenovský v stredu na nádvorí Prezidentského paláca v Bratislave zložili v mene celej olympijskej a paralympijskej výpravy slávnostný sľub do rúk prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej. V poradí XXXII. olympiáda sa uskutoční od 23. júla do 8. augusta v Tokiu a predstaví sa na nej dokopy 41 slovenských športovcov, XVI. paralympiáda je na programe 24. augusta až 5. septembra.

Prezidentka SR prijala sľub výpravy, ocenila odhodlanie športovcov a fakt, že na hry sa pripravovali a kvalifikovali vo veľkej neistote spôsobenej pandémiou koronavírusu. Čaputová zaželala všetkým olympionikom i paralympionikom veľa úspechov a šťastia v Tokiu. "Olympijské a paralympijské hry sú najväčším sviatkom športu, pretože stelesňujú jeho najvyššie ideály. Tak ako všetky doterajšie hry, aj tieto určite prinesú obdivuhodné výkony, nové svetové či olympijské rekordy a posunú hranice toho, čo je v ľudských silách. Nepochybujem, že aj vy odcestujete na hry s túžbou dostať zo seba čo najviac. Môžete sa spoľahnúť na to, že my doma budeme vaše úsilie prajne sledovať a budeme vám držať palce, aby ste podali tie najlepšie výkony," uviedla v príhovore.

 


Foto: TASR - Martin Baumann

Viac o akte sľubu a video s rozhovorom s Barborou Mokošovou pozri TU.

Aktu slávnostného sľubu sa zúčastnili a dekrét účastníka OH Tokio si prevzali všetci kvalifikovaní a nominovaní členovia Národného športového centra. Po návrate z OH budú poctení nosiť za priezviskom titul OLY:

Gabriela Gajanová sa v Tokiu predstaví dňa 30.7. v rozbehoch na 800 m o 9.55 jap. čas, prípadné semifinále absolvuje 31.7. o 20.50.
Emma Zapletalová bude súťažiť 31.7. v rozbehoch na 400 m prek. o 9.00 jap. čas, prípadné semifinále pobeží 2.8. o 20.35.
Barbora Mokošová absolvuje kvalifikáciu dňa 25.7. o 14:10 jap. času. Začína od kladiny ako šiesta v poradí v 3. slede.
Andrej Csemez má na programe losovanie kategórie do 75 kg dňa 22.7. , kde sa dozvie mená svojich súperov.
Denisa Baránková je ako 19-ročná účastníčka najmladšou členkou výpravy. Svoju olympijskú miestenku si vybojovala 4. júna na Európskom kvalifikačnom v tureckej Antalyi. V Tokiu absolvuje kvalifikáciu hneď v deň otváracieho ceremoniálu 23.7., eliminácie sú na programe 27.-29.7.

Športovcov NŠC hrdo podpotujú štátny tajomník Ivan Husár a riaditeľ NŠC Vladimír Baluška.


Zľava: Gajanová, Zapletalová, Mokošová, Husár, Baluška, Csemez, Baránková


Mohlo by vás zaujímať