LIVE Stream NŠC: Podvýživa v športe – ženská a mužská triáda....Ako ovplyvňuje výživa v športe zdravie a výkon?

LIVE Stream NŠC: Podvýživa v športe – ženská a mužská triáda....Ako ovplyvňuje výživa v športe zdravie a výkon?

4. augusta 2021

Národné športové centrum (NŠC) pod gesciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR dňa 4.8.2021 o 13.00 hodine organizuje šiesty LIVE Stream s názvom Podvýživa v športe – ženská a mužská triáda....Ako ovplyvňuje výživa v športe zdravie a výkon?
Moderátorkou podujatia bude Márie Stracenská, bývalá novinárka a redaktorka televízie TA3, STV a Markíza.  
Hosťami live streamu budú:

Jana Dukátová, reprezentantka SR vo vodnom slalome, je víťazkou seriálu svetového pohára 2009, 2010, 2011, 2013, trojnásobná majsterka Európy do 23 rokov, akademická majsterka sveta. Na OH v Londýne 2012 skončila na 6. mieste. Na OH v Rio de Janeiro skončila na 4. mieste. Od roku 2004 je pravidelnou členkou reprezentačného družstva vodných slalomárov SR. Zároveň je členkou Teamu Slovakia a pôsobí v rezortnom športovom stredisku – Národné športové centrum. Za svojej športovej kariéry musela riešiť stratu hmotnosti/svalovej hmoty a je viac-menej vegetariánka.

doc. Milan Sedliak, PhD., doktorandské štúdium ukončil na Katedre biológie pohybovej aktivity Univerzity v Jyväskylä, Fínsko. Na FTVŠ UK v Bratislave pracuje od roku 2009, momentálne je vedúcim Katedry biologických a lekársky vied. Titul „docent“ získal v roku 2020 na Prírodovedeckej fakulte UK v odbore „Fyziológia živočíchov“. Špecializuje sa predovšetkým na športovú chronobiológiu a na hormonálne a molekulárne zmeny v kostrovom svale vyvolané fyzickým zaťažením a doplnkami stravy. Vyučuje predmety Doping v športe, Klinická fyziológia telesných cvičení či Doplnky výživy, pričom aktívne spolupracuje s Antidopingovou agentúrou SR. Ako poradca pre výživu, doplnky stravy a regeneráciu spolupracuje alebo spolupracoval s viacerými vrcholovými športovcami, napr. s Veronikou Velez - Zuzulovou, Tomášom Tatarom, Richardom Pánikom alebo s futbalovým A-tímom ŠK Slovan Bratislava. Pravidelne prednáša o problematike výživy, význame doplnkov stravy a rizikách dopingu pre Slovenský olympijský a športový výbor, rôzne národné športové zväzy, kluby a asociácie. Je predsedom Slovenskej spoločnosti pre športovú výživu.

Mgr. Martin Čupka, doktorand katedry biologických a lekárskych vied FTVŠ UK v Bratislave. V rámci svojho dizertačného projektu sa venuje téme "Relatívnej energetickej deficiencie v športe" (RED-S), kde skúma vplyv a prejavy "nutričnej podvýživy" na zdravie a športový výkon. Ako poradca pre výživu a životosprávu spolupracuje s vrcholovými športovcami rôznych odvetví ako napr. Jakub Grigar, Eliška Mintálová, Šimon Nemec či Matúš Sukeľ.  Ako lektor má za sebou viac ako 1000 hodín prednášok a seminárov pre trénerskú obec, športové zväzy a širokú odbornú i laickú verejnosť. Je spoluautorom 3 knižných bestsellerov. 
 
Obsahom LIVE Streamubude diskusia o tom, aké sú riziká podvýživy pri niektorých diétach (vegánstvo, low-carb/keto, bezlepková), o Anorexii, Bulímii, Bigorexii, o prípadoch z praxe - v gymnastike, o ženských vytrvalkyniach, o 15-ročnom hokejistovi, atď. Diskusia bude aj o varovných signáloch a posolstve pre rodičov a trénerov, ako aj o nadvýžive (bielkoviny, vitamíny a antioxidanty)...

Cieľom tejto vzdelávacej aktivity NŠC je zvýšiť povedomie o zdravej výžive športovcov. 

Účasť je bezplatná, sledovať LIVE Stream môžete cez link na facebookovej stránke NŠC.

Otázky k tejto téme môžete posielať aj počas LIVE Streamu, hostia podujatia Vám radi odpovedia.

V rámci podujatia bude vyhlásená súťaž pre divákov o šiltovky NŠC, podpísané Janou Dukátovou.

Tešíme sa na Vás!
 

  


Mohlo by vás zaujímať