Je dobojované. Pohár ministra školstva putuje na rok do Stupavy

Je dobojované. Pohár ministra školstva putuje na rok do Stupavy

29. septembra 2021

Bratislava 29.9.2021 (NŠC) - Olympijský odznak všestrannosti (OLOV) 2020/2021 pozná víťazov v chlapčenskej a v dievčenskej kategórii, ako aj v súťaži zmiešaných družstiev. Je známe aj meno víťaznej školy, ktorá na rok získala putovný pohár ministra školstva. Pilotný projekt OLOV bol zameraný na žiakov 6. ročníka základných škôl. Tešíme sa, že všetci zúčastnení aktéri si pochvaľovali dôstojné vyvrcholenie podujatia.

 


 

       Finálová disciplína OLOV sa uskutočnila v športovej hale Mladosť na novej prekážkovej dráhe OCELOT, ktorá preverila silu, rýchlosť aj vytrvalosť súťažiacich.

 Mladí športovci museli postupne zvládnuť beh cez pneumatiky, rúčkovanie, lezenie, podliezanie, ukladanie medicinbalov, skákanie cez švihadlo či šplhanie na lane. Mimochodom, jedinečnú dráhu OCELOT plánuje Národné športové centrum (NŠC) využiť aj v budúcnosti, pričom dráha má flexibilné využitie – môže sa rozšíriť, zmeniť či sťažiť. Práve na tomto podujatí bolo cieľom nastaviť do budúcna parametre novej súťažnej disciplíne a priniesť do systému školských súťaží takýto atraktívny formát.
 Celkovým víťazom sa napokon stalo zmiešané družstvo žiačok a žiakov zo Základnej školy kpt. Jána Nálepku v Stupave. Medzi jednotlivcami triumfovali Patrik Kilián zo Spojenej školy, Ostredková 10, v Bratislave a Katarína Kureková z Gymnázia Jozefa Lettricha v Martine.

„V prvom rade sa teším, že sa nik nezranil a všetci mladí športovci si dobre zašportovali. Pohár je putovný, to znamená, že na stupavskej škole nezostane dlhšie ako jeden rok a vyzývatelia si už teraz môžu brúsiť zuby a trénovať, aby si ho mohli na budúci rok prevziať. Podujatie bolo tentoraz určené šiestakom ako pilot, ale v budúcnosti by mali dostať priestor aj žiaci zo 6. – 9. ročníka základných škôl,“avizoval štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Ivan Husár a doplnil: „Počas finále deti stretli úžasné športové vzory – biatlonistku Anastasiu Kuzminovú, triatlonistu Richarda Vargu, strelkyňu Danku Bartekovú, rýchlokanoistov Denisa Myšáka, Samuela Baláža, female fighter Moniku Chochlíkovú a ďalších. Naša mládež potrebuje správne športové vzory a tie im my vždy zabezpečíme.“

 Fakty a čísla
Olympijský odznak všestrannosti (OLOV) zapadá do konceptu Školský šport, ktorý rezort školstva len nedávno predstavil ako novú projektovú platformu, a vďaka širokému spektru aktivít prinesie viac pohybu do škôl.
Do projektu OLOV, ktorý je zameraný na podporu všestranného pohybového rozvoja žiakov, sa v školskom roku 2020/2021 zapojilo 152 škôl a 3700 žiakov vo veku 11 a 12 rokov.

Najlepších 30 jednotlivcov – po 15 chlapcov a 15 dievčat, ako aj najlepšie školy z každého kraja s osemčlennými zmiešanými družstvami postúpili do celoslovenského finále, ktoré sa uskutočnilo v Šamoríne a Bratislave. Najskôr súťažiaci absolvovali v Šamoríne disciplíny ľah-sed, výdrž v zhybe, skok do diaľky z miesta, hod medicinbalom a cezpoľný beh. Na druhý deň ich čakalo plávanie na 25 metrov a finále vyvrcholilo v športovej hale Mladosť v Bratislave na spomenutej špeciálnej prekážkovej dráhe OCELOT.

Organizátorom OLOV je Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Na základe dohôd sa do projektu začleňuje aj NŠC.
Každá zapojená škola získala od SOŠV zaujímavé ceny, žiaci si prevzali certifikáty so svojimi bodovými výsledkami. Všetci, ktorí splnili podmienky na udelenie, dostali aj jednu z troch úrovní odznaku.

 

       


 


Mohlo by vás zaujímať