Forster bola vo finále 100 m prekážky na tretej pozícii, keď smolne zachytila ôsmu prekážku

Forster bola vo finále 100 m prekážky na tretej pozícii, keď smolne zachytila ôsmu prekážku

22. augusta 2021

Nairobi 22.8.2021 (SAZ) - V čudesnom finále behu dievčat na 100 m prekážok na XVIII. juniorských MS v Nairobi „dobehla“ Viktória Forster, členka NŠC, (ŠK ŠOG Nitra) piata za 28,22 sekundy, ale po kolízii. Keďže však porušila pravidlá, v jubilejnom desiatom beh na 100 m prekážok v tomto roku, dodatočne ju diskvalifikovali. Preteky dokončili riadne len 4 (!) zo 7 finalistiek, pričom jedna z medailových adeptiek Wilsonová z Jamajky na štart vôbec nenastúpila.

 


Foto SAZ: sklamaná Viktória Forster po smolnom finálovom behu na 100 m prekážky

Cieľ nevidela ani juniorská majsterka Európy 2021 z Tallinnu (os. rekord 12,94) Ditaji Kambundjiová zo Švajčiarska, ktorá zakopla štvrtej a vzápätí „zrámovala“ piatu prekážku. Na jej pád doplatila Poľka Weronika Barczová, pre ktorú sa stala osudnou piata prekážka, no a Viktória Forster zaváhala na ôsmej.

Viktória Forster: “Som sklamaná, lebo som mala obrovskú šancu na dobrý výsledok. Takú sú však prekážky a s tým, čo sa stalo, sa musím zmieriť. Po páde dvoch súperiek, ktorý som, samozrejme, vnímala, som asi veľmi chcela a ôsmu prekážku som zobrala ľavým kolenom a už som to neustála. Ťažko sa hodnotí takýto výkon, ale už len fakt, že som sa do finále dostala, je veľká vec. Keď som išla do Nairobi, ani mi nenapadlo, že sa dostanem do finále a o dvoch už ani nehovoriac. Škoda, že čerešničku sa mi na tortu nepodarilo dať, ale aj tak som veľmi spokojná.”

Zlato získala top favoritka Ackera Nugentová z Jamajky (12,95) pred Estónkou Millendovou (13,45), Maďarkou Tóthovou (13,58) a Stangovou z Fínska (13,63)…  Viac dievčat vo výsledkovej listine nemalo pri svojom mene výkon, len skratky DQ, DNF a DNS.

„Všetky aktérky finále išli úplne na doraz a z toho vyplynuli aj chyby. Bohužiaľ, smola neobišla ani Viktóriu. V momente, keď sa dostala na tretiu priečku, kolenom zachytila ôsmu prekážku,“ hodnotila výkon Viktórie Forster trénerka Katarína Adlerová„Viktórii však nemám čo vytknúť. Bojovala o čo najlepšie umiestenie, no a keď na atletických juniorských MS idete  do súboja o medaily, musíte ísť na hranu. Hranica medzi úspechom a neúspechom je veľmi, veľmi tenká a dnes sme toho boli svedkom.“

Po výbornej šiestej priečke vo finále stovky a slovenských rekordoch 11,54 (v semifinále aj finále) sa tak 19-ročná „raketa“ z Hronca nedočkala ďalšieho úspechu ani rekordu (čas lepší ako 13,58 z 27. 6. V Trnave mala jednoznačne v nohách), ale v Nairobi rozhodne nesklamala a ukázala svoj obrovský potenciál.


Mohlo by vás zaujímať